Pierwsze wzmianki o szkolnictwie w Łomnicy opisane w kronice szkolnej w języku niemieckim pochodzą z 1777 roku.
Pierwszym polskim kierownikiem i nauczycielem został Józef Dzięcioł, którego wpis w kronice z maja 1919 roku ukazał pierwszy rok polskiej szkolny po Powstaniu Wielkopolskim.
Jak wyglądał pierwszy rok w polskiej już szkole w Łomnicy w 1919 roku? Przedstawiamy zapiski z kroniki szkolnej:
„Od początku stycznia do końca kwietnia nie uczęszczały dzieci do szkoły z powodu bezustannego niebezpieczeństwa i rozlokowania się w szkole wojska polskiego. W tym tez czasie dużo z inwentarza szkolnego zaginęło, a reszta uległa w poważnej części znacznemu uszkodzeniu. (…)
Jako pierwszy polski kierownik szkoły i nauczyciel przy tutejszej szkole urzędował Józef Dzięcioł. Według rozporządzenia Wojewody Poznańskiego rozpoczął się rok szkolny 1 maja 1919 roku.
W tym też dniu odbyło się utworzenie pierwszej polskiej szkoły w Łomnicy przez nauczyciela Dzięcioła. W przemowie owej podniósł nauczyciel Dzięcioł przede wszystkim wielkie znaczenie tego dnia dla szkoły tutejszej. Przyjęto 14 nowicjuszów. Klasa I liczyła teraz 46 uczniów, klasa II 49 i klasa III 46 uczniów.
Nauczyciel udzielał tygodniowo 30 godzin. Klasy I i II pobierały dziennie po 2 godziny, a klasa III dziennie 1 godzinę nauki. Nauka rozpoczynała się o godzinie 7.00. Stosownie do przepisów oddziału szkolnego przy Województwie Poznańskim sprowadził nauczyciel następujące książki polskie: dla klasy I Strzechę rodzinną - część III, Historię biblijną i Katechizm, dla klasy II Strzechę rodzinną - część II, Historię biblijną i Katechizm dla klasy II, Nowy Elementarz z obrazkami nakładem księgarni św. Wojciecha.(…) Wszystkie podręczniki zakupił nauczyciel Dzieciół w księgarni „Spółka Pedagogiczna” w Poznaniu po bardzo korzystnych cenach w ówczesnym czasie.
Ponieważ dzieci tutejsze pobierały przedtem jedynie naukę w języku niemieckim, a teraz wyłącznie w języku ojczystym, przedstawiała się nauka bardzo utrudniająco. (…)
Izby szkolne znajdowały się w bardzo marnym stanie. Według uchwały dozoru szkolnego przystąpiono do odnowienia 2 izb szkolnych, aby zaoszczędzić kosztów wielkich, kasa szkolna posiadała liche fundusze. Pracę powierzono malarzowi Przybyłowi ze Zbąszynia, którą wykonał za 735 mk. Także poręcz przy schodach prowadzących do mieszkania nauczycielskiego była bardzo zrujnowana. Nową poręcz dostawił kołodziej Domagalski za 300 mk. Sprawiono także nową maszynę do rachowania za 50 mk. Renowację płotów wykonali Jacek Piwecki, Jan Kwaśnik i Felix Janeczek z Łomnicy za 130 mk. Drewno na płoty dostarczyła patronka szkoły, właścicielka dóbr rycerskich Maria Schoepkowa. (…)
Według pragmatyki ustalonej przez Naczelną Radę Ludową rządzącą nad byłą dzielnicą pruską przed połączeniem się jej z macierzą polską w dniu 31 lipca 1919 roku należał nauczyciel Dzięcioł do 2 klasy i pobierał w niej stałą pensję 4000 mk rocznie oraz 1200 mk rocznie dodatku drożyźnianego. Czyszczeniem w szkole podjęła się robotnica Elżbieta Kaźmierkowa z Łomnicy za rocznym wynagrodzeniem w wysokości 200 mk. Po wypowiedzeniu kontraktu przez Kaźmierkową objęła czyszczenie i palenie w piecach wdowa Agnieszka Jagodzińska od 1.X. 1919 roku. (…)
Wakacje wielkanocne 9 - 23. 04.1919r.
Wakacje podczas Zielonych Świątek 6 - 9. 06. 1919r.
Wakacje podczas żniw 8.07 - 4.08. 1919r.
Wakacje na św. Mikołaja 1 - 13. 10.1919r.
Wakacje Bożego Narodzenia 23.12.1919 - 7. 01. 1920r.
Dzieci wszystkich klas uczęszczały dość regularnie do szkoły. (…) Przedłużenia wakacji nie miały być uwzględniane. Zresztą rodzice też zrozumieli konieczność regularnego uczęszczania dzieci swych do szkoły.
Rok szkolny został przedłużony do 1 lipca 1920 roku.”
Dalsza historia szkoły według zapisków z kronik szkolnych: