Bieg łomniczan SKS

Sport szkolny

W Szkole Podstawowej w Łomnicy prowadzone są sportowe  zajęcia pozalekcyjne.

Odbywają się one raz w tygodniu na Sali sportowej OSIR w Zbąszyniu, w godzinach ustalonych

wcześniej z kierownikiem sali gimnastycznej ( czas 1,5 godz.).

Zajęcia te prowadzone są przez nauczycielkę wychowania fizycznego Emilię Szelzchen.

Zapisy w pierwszym tygodniu rozpoczynającym rok szkolny.

Dowóz: wynajęty bus w obie strony, koszt wyjazdu ustalony z kierowcą – 4 zł.

Temat zajęć: „Zdrowie i sprawność fizyczna na co dzień"

Główne założenia programu
                Program wychowania fizycznego realizowany jest w szkole przede wszystkim na lekcjach wychowania fizycznego, w których obowiązkowo uczestniczą wszyscy uczniowie. Na nich młodzież szkolna rozwija i podnosi na wyższy poziom swoje umiejętności ruchowe oraz kształtuje swój stosunek do aktywności fizycznej.
              Niebagatelną rolę w ogólnym rozwoju uczniów pełnią również pozalekcyjne zajęcia sportowe.
Każdy człowiek ma naturalną potrzebę ruchu, przejawiającą się już od dzieciństwa. U niektórych osób potrzeby te są większe od innych z powodu większego temperamentu, dla innych ruch staje się koniecznością, na przykład z powodu nadwagi, chorób cywilizacyjnych.
Pozalekcyjne zajęcia sportowe dają uczniom możliwość spędzania czasu wolnego aktywnie i z pożytkiem dla ich zdrowia. Pozwalają odpocząć, zregenerować siły fizyczne i psychiczne po całodziennym pobycie w szkole, rozwijać i pogłębiać zainteresowania sportowe.

Cele programu:
Celem zajęć organizowanych w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych jest:
a) oddziaływanie wychowawcze poprzez:
- wdrożenie uczniów do przestrzegania zasad współżycia zespołowego, kształtowanie
samodyscypliny,
- rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz kolegów,
- kształtowanie potrzeby podporządkowania się uczniom określonym regułom gier i zabaw poprzez ukazywanie negatywnych skutków nieprzestrzegania ustalonych zasad,
- propagowanie zasad „czystej gry” (fair play),
- przeciwdziałanie zjawiskom patologicznym,
- rozwijanie wiary we własne siły, przełamywanie lęków i obaw,
- rozbudzanie zainteresowań aktywnością ruchową, motywowanie do aktywności ruchowej w wybranej (ulubionej) dziedzinie.
b) kształtowanie nawyku aktywnego wypoczynku.
c) kształtowanie właściwości koordynacyjnych ze szczególnym naciskiem na precyzję, rytmiczność i celowość ruchu
d) kształtowanie umiejętności ruchowych przydatnych w grach sportowych
e) rozwijanie i utrwalanie zainteresowań sportowych uczniów poprzez wpajanie zasad i techniki wykonywania ruchu
f) umożliwienie sprawdzenia poziomu nabywanych umiejętności ruchowych poprzez udział w imprezach sportowych
g) wdrażanie uczniów do regularnego uprawiania ćwiczeń fizycznych.

Adresaci:
W zajęciach uczestniczy chętna młodzież całej szkoły. Organizując im zajęcia rekreacyjno - sportowe wypełnimy im czas wolny, umożliwią one wyładowanie nadmiaru energii, który przy braku tego typu zajęć mogliby spożytkować w sposób zagrażający bezpieczeństwu i zdrowiu im samym oraz innym. Większość uczniów wykazuje zainteresowanie zespołowymi grami sportowymi  (piłka nożna, unihokej, piłka ręczna, piłka siatkowa, piłka koszykowa).

W czasie zajęć uczniowie mają opanować podstawowe elementy techniki, taktyki, a także mają rozwijać zasadę fair play. Uczniowie kształtują w sobie również postawę prozdrowotną polegającą na czynnym wypoczynku, dlatego udział w zajęciach jest dobrowolny, ale systematyczny.

Oczekiwane rezultaty:
Uczniowie doskonalą podstawowe formy ruchu, uczą się nowych form ruchu, dba o swoją sprawność fizyczną, dba o higienę i zdrowie swojego organizmu, dba o prawidłową postawę ciała, bierze udział w zawodach sportowych, zna i przestrzega zasad sportowego kibicowania, rozumie potrzebę aktywności ruchowej.

Sposoby ewaluacji:
- obserwacja rozwoju motorycznego uczniów,
- ewaluacja podczas zajęć z wykorzystaniem metod aktywnych,
- monitorowanie udziału uczniów w zajęciach,
- prowadzenie i kontrola dokumentacji,
- obserwacja zachowań uczniów.