PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Jolanta Bezdel

Zasady oceniania wyników w nauce.

1. Ocenie podlegają umiejętności i wiadomości ujęte w planie metodycznym nauczyciela.
  2. Ocenie podlegają umiejętności i wiadomości ucznia zaprezentowane poprzez:
  3. odpowiedzi ustne, rozwiązywanie zadań przy tablicy,
    1. rozwiązania zadań zawartych w zapowiedzianych (tygodniowe wyprzedzenie), godzinnych pracach klasowych,
    2. rozwiązania zadań zawartych w kartkówkach, które nie muszą być zapowiedziane,
    3. aktywność ucznia na zajęciach,
    4. systematyczne odrabianie zadań domowych,
    5. udział w konkursach, zawodach przedmiotowych i olimpiadach.
  4. Kryteria oceny umiejętności i wiadomości są następujące:
    1. odpowiedź ustna:
      • bezbłędna, samodzielna i wyczerpująca, wskazująca na szczególne zainteresowanie przedmiotem – celujący,
      • bezbłędna, samodzielna i wyczerpująca – bardzo dobry,
      • bezbłędna, samodzielna i niepełna – dobry,
      • braki i luki w opanowaniu podstawowych wiadomości, pomoc nauczyciela przy wypowiedziach – dostateczny,
      • wyraźne braki, wypowiedzi tylko z pomocą nauczyciela – dopuszczający,
      • brak odpowiedzi, całkowity brak zrozumienia problemu – niedostateczny,
    2. kartkówki (ostatnie 2 – 3 lekcje)
      • 0%   - 50%      niedostateczny
      • 51% - 70%      dopuszczający
      • 71% - 80%      dostateczny
      • 81% - 90%       dobry
      • 91% - 100%     bardzo dobry
    3. prace klasowe (na końcu każdego działu)
      • 0%   - 35%        niedostateczny
      • 36% - 50%        dopuszczający
      • 51% - 75%        dostateczny
      • 76% - 90%        dobry
      • 91% - 99%      bardzo dobry   (lub celujący po wykonaniu zadania dodatkowego)
      • 100%               celujący
    4. w przypadku stwierdzenia braku pracy domowej, zeszytu czy pomocy potrzebnych do lekcji uczeń otrzymuje uwagę. Uwagi mają wpływ na ocenę z zachowania jako stosunek do obowiązków szkolnych.
    5. dodatkowe zadania, prace długoterminowe, udział w konkursach i olimpiadach traktowany jest jako forma aktywności i przejaw szczególnego zainteresowania przedmiotem – przy spełnieniu warunków na ocenę bardzo dobrą uczeń może uzyskać ocenę śródroczną lub roczną – celującą.
  5. W pracach pisemnych nie wolno używać ołówka, korektora i koloru czerwonego. Część pracy napisana ołówkiem nie będzie brana pod uwagę.
  6. W przypadku nieobecności ucznia na sprawdzianie obejmującym znaczny zakres materiału uczeń ma obowiązek (i prawo) napisania go w terminie ustalonym z nauczycielem, nie później niż dwa tygodnie od daty sprawdzianu.
  7. Uczeń może poprawiać ocenę z kartkówek i prac klasowych na zajęciach wyrównawczych w ciagu 2 tygodni.
  8. Prace klasowe są przechowywane u nauczyciela do końca roku szkolnego i są do wglądu dla rodziców i uczniów.
  9. Uczeń ma obowiązek systematycznie prowadzić zeszyt przedmiotowy i przynosić na lekcję potrzebne przybory i materiały.
  10. Ocena śródroczna wynika z ocen cząstkowych uzyskanych w I semestrze, ocena roczna z wszystkich ocen cząstkowych uzyskanych w ciągu roku. Ocena śródroczna i roczna nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych. Znaczący wpływ na ocenę śródroczną i roczną mają oceny za prace klasowe podsumowujące działy.
  11. W przypadku otrzymania oceny niedostatecznej za pierwszy semestr uczeń musi zaliczyć wymagany zakres materiału w następnym półroczu.
  12. W przypadku nieobecności ponad 50% na zajęciach postępowanie zgodnie z regulaminem oceniania i promowania ucznia.

Przedmiotowy System Oceniania podlega ewaluacji po upływie każdego roku szkolnego.