Edukacja wczesnoszkolna Język polski Jezyk angielski Matematyka Przyroda Historia Wychowanie fizyczne Plastyka Muzyka Religia Technika

PZO

Wychowanie fizyczne

KRYTERIA OCENIANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

 

Ocena z wychowania fizycznego na koniec semestru i na koniec roku szkolnego

jest wypadkową następujących składników:

1. Stopień opanowania wymagań programowych: podstawowych i ponadpodstawowych

- właściwe wykorzystanie zdolności koordynacyjno – kondycyjnych

- poziom umiejętności ruchowych

- poziom wiedzy

- postęp w usprawnianiu

2. Aktywność

- zaangażowanie, w wykonywanie ćwiczeń i zadań zbliżone do maksymalnych

swoich możliwości

- inwencję twórczą

- aktywny udział w zajęciach i współuczestnictwo w ich organizacji

- reprezentowanie szkoły w zawodach

- udział w zajęciach pozalekcyjnych w ramach SKS

- uprawianie sportu wyczynowo (uzyskiwanie znaczących osiągnięć -

udokumentowane)

3. Frekwencja - uczestnictwo w zajęciach

- spóźnienia

- nieobecności nieusprawiedliwione

- nieobecności usprawiedliwione

4. Postawa ucznia

- dyscyplina podczas zajęć

- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas lekcji

- przestrzeganie regulaminu korzystania z obiektów sportowych

- postawa "Fair play" podczas lekcji

- higiena stroju i ciała

- współpraca z grupą

Uczniowie, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą w pełni brać udziału w zajęciach wychowania fizycznego, zobowiązani są do przedstawienia odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego nauczycielowi prowadzącemu. Uczeń, który uzyskał na pierwszy semestr ocenę niedostateczną zobowiązany jest w trybie ustalonym przez nauczyciela do zaliczenia treści programowych objętych nauczaniem w pierwszym semestrze.

 KAŻDEGO UCZNIA OBOWIĄZUJE STRÓJ SPORTOWY: koszulka, obuwie sportowe, spodenki.

Za brak stroju sportowego, niekulturalne zachowanie uczeń otrzymuje „minus”.

Trzy minusy zamieniają się w ocenę niedostateczną, która ma wpływ na  ocenę końcową z wychowania fizycznego.

Każdy „minus” można poprawić, dostając „plusa”.

 

METODY I NARZĘDZIA WYKORZYSTYWANE DO OCENIANIA UCZNIA

1. Poziom zdolności koordynacyjno - kondycyjnych, których wyznacznikiem jest poziom i postęp w rozwoju: siły, szybkości, wytrzymałości, mocy, zwinności i zręczności. Narzędziem służącym sprawdzeniu poziomu zdolności są testy opracowane przez nauczycieli wychowania fizycznego

2. Poziom umiejętności ruchowych - przyswojenie właściwej techniki ruchu oraz dodatkowo taktyki w grach. Wyznacznikiem jest stopień i postęp opanowania czynności ruchowych zaobserwowanych podczas gry, zadań kontro - oceniających, testów umiejętności ruchowych, sprawdzianów okresowych i końcowych.

3. Umiejętności organizacyjne charakteryzujące się stopniem opanowania, umiejętności współorganizowania i organizowania zajęć rekreacyjnych, sportowych, zabaw w grupach rówieśników.

4. Wiadomości z zakresu wychowania fizycznego, objawiającymi się znajomością określonej tematyki o rozwoju fizycznym, rozwoju sprawności fizycznej, technice i taktyce, higienie, hartowaniu, zasadach bezpieczeństwa, regulaminach i przepisach, zasadach czystej gry, zasadach sportowego kibicowania. Formą oceny są rozmowy, dyskusje, testy, referaty.

5. Zachowanie i postawa objawiająca się aktywnością na zajęciach lekcyjnych, pozalekcyjnych i pozaszkolnych, stosunkiem do przedmiotu i frekwencją na zajęciach wychowania fizycznego, dbałością o zdrowie, unikaniem nałogów, przestrzeganiem regulaminów i obowiązków uczniowskich, życzliwym stosunkiem do innych.

 

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE NA POSZCZEGÓLNE OCENY

Celująca (6) - Uczeń spełnia wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobrą. Wyniki znacznie przewyższaj ą normy cech motorycznych na ocenę bardzo dobrą. Osiąga duży postęp w usprawnianiu się np.(poprawa we wszystkich próbach). Poziom opanowania umiejętności technicznych znacznie przewyższa wymagania. Zastosowanie umiejętności w praktycznym działaniu: jest doskonały w różnych dyscyplinach i konkurencjach. Poziom wiedzy wykraczający poza program danej klasy.  Jest bardzo zaangażowany na lekcji. Rozwija swoje uzdolnienia. Aktywnie uczestniczy w życiu sportowym na terenie szkoły, bądź też w innych formach działalności związanych z wychowaniem fizycznym. Systematycznie reprezentuje szkołę w rozgrywkach sportowych. Osiąga sukcesy na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

Bardzo dobra (5) - Uczeń jest bardzo sprawny fizycznie; osiąga wyniki wg norm na ocenę bardzo dobrą. Ćwiczenia wykonuje z właściwą techniką, zna przepisy dyscyplin sportowych zawartych w programie. Osiąga wyniki lepsze od diagnozy. Osiąga poprawę w większości prób. Systematycznie doskonali swoją sprawność motoryczną i wykazuje duże postępy w osobistym usprawnianiu. Doskonale opanował większość umiejętności. Bardzo dobrze sobie radzi w większości dyscyplin.

. Podejmuje duży wysiłek, systematycznie stara się. Reprezentuje barwy szkoły w rozgrywkach sportowych, bierze udział w mistrzostwach szkoły, bierze udział w zajęciach treningowych UKS-u lub w innym klubie sportowym. Jego postawa społeczna, zaangażowanie i stosunek do wychowania fizycznego nie budzą najmniejszych zastrzeżeń.

Dobra (4) - Uczeń dysponuje dobrą sprawnością motoryczną. Ćwiczenia wykonuje prawidłowo, lecz nie dość dokładnie, z małymi błędami technicznymi. Wykazuje tendencje do poprawy wyników. Brak stałej poprawy. Pojedyncze próby poprawione. Nie potrzebuje większych bodźców do pracy nad osobistym usprawnianiem, wykazuje stałe i dość dobre postępy w tym zakresie. Opanował większość umiejętności, lecz w różnym stopniu. Radzi sobie w różnych dyscyplinach sportowych. Zna większość zagadnień i pojęć.  Jego postawa społeczna i stosunek do kultury fizycznej nie budzi większych zastrzeżeń. Podejmuje wysiłek, stara się - jednak niesystematycznie.

Dostateczna (3) - Uczeń dysponuje przeciętną sprawnością motoryczną. Osiąga wyniki wg norm na ocenę dostateczną. Posiada tylko podstawowe umiejętności. Ćwiczenia wykonuje niepewnie i z większymi błędami technicznymi. Wykazuje małe postępy w usprawnianiu. Nie bardzo daje sobie radę w kilku dyscyplinach. Zna podstawowe pojęcia i zagadnienia. Nie bierze udziału w zajęciach pozalekcyjnych.  Uczestniczy w lekcji, mało się stara. Przeszkadza kolegom. Przejawia pewne braki w zakresie postawy społecznej i w stosunku do kultury fizycznej.

Dopuszczająca (2) - Uczeń posiada słabą sprawność fizyczną. Osiąga wyniki znacznie poniżej oceny dostatecznej. Opanował minimalną ilość wiadomości. Nie radzi sobie w większości dyscyplin. Ćwiczenia wykonuje niepewnie z dużymi błędami technicznymi. Wykazuje bardzo małe postępy w usprawnianiu motorycznym. Ma minimalny zasób pojęć i wiadomości. Nie potrafi samodzielnie zastosować wiedzy w praktyce. Nie wkłada wysiłku, nie stara się. Sporadycznie ćwiczy. Przejawia duże braki w zakresie postawy społecznej i stosunku do wychowania fizycznego.

Niedostateczna (1) - Uczeń posiada bardzo słabą sprawność fizyczną. Nie przystępuje lub nie kończy prób mimo możliwości. Ćwiczenia wykonuje z bardzo dużymi błędami technicznymi, lub nie potrafi ich wykonać. Nie wykonuje żadnych postępów w usprawnianiu się. Nie bierze udziału w zajęciach pozalekcyjnych, nie uczestniczy w życiu sportowym szkoły. Nie rozróżnia pojęć. Nawet przy pomocy nie umie rozwiązać problemu, zadania sprawnościowego. Nie wykonuje ćwiczeń i poleceń. Ma lekceważący stosunek do zajęć i nie wykazuje żadnych postępów w usprawnianiu. Stosunek ucznia do kultury fizycznej i jego postawa społeczna są negatywne.

 

Nauczyciel wf mgr Emilia Szelzchen

 

 

 

Galeria zdjęć