Powstanie Wielkopolskie 100

13 lutego 2019 roku był dla Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Łomnicy wielkim świętem, wiążącym się z 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Jej łomnickie obchody uświetnili swą obecnością p. Jerzy  Lechnerowski – radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, pan Przemysław Pacholski – burmistrz Miasta i Gminy Kórnik, dowództwo 7 dywizjonu Artylerii Konnej Wlkp., ppłk. Marcin Strzelecki, pani Aneta Nawotnik i pan Piotr Zieliński – radni Gminy Zbąszyń, pani sołtys Bożena Kwaśnioch  oraz przedstawiciele wsi Chrośnica i Stefanowice, ks. Cezary Kuciński - proboszcz parafii w Łomnicy, także pani Kamila Reimann – przewodnicząca Rady Rodziców, pan dr. Zdzisław Kościański z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Poznania –  historyk regionalista, przedstawiciele Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego z Kórnika i Zbąszynia, Ochotnicze Straże Pożarne z Chrośnicy i Łomnicy oraz Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Łomnica, dyrektorzy szkół gminy Zbąszyń i Miedzichowo, mieszkańcy Łomnicy, Chrośnicy, Stefanowic i Przychodzka.

Uroczystość rozpoczęła akademia, która porwała swą oryginalnością zebranych gości. Lekcję historii przybliżającą powstańcze walki pod Łomnicą przygotowali Rozalia Szymańska, Anna Kędzierzyńska, Bartosz Radny, Alicja Pilarczyk i Mikołaj Klemke. Uczniowie klasy II swoim tańcem z flagami wprawili widzów w osłupiający zachwyt. Nogi same rwały się do tupania, gdy chór Straży Pożarnej Gminy Zbąszyń śpiewał piosenki wojskowe. Zgromadzeni goście owacjami na stojąco podziękowali  pani Kazimierze Szulc, która wyrecytowała swój wiersz o Łomnicy. Ambitne piosenki i wiersze prezentowane przez uczniów szkoły cieszyły, wzruszały i zaskakiwały. Część muzyczno – poetycko – historyczą zakończył utwór „Miejcie nadzieję” Adama Asnyka w wykonaniu Patrycji Kaźmierczak.

Następnie przemarsz przez wieś doprowadził uczestników do łomnickiego kościoła, w którym ks. Cezary Kuciński odprawił patriotyczną mszę świętą,

Na koniec pod pamiątkową tablicą znajdującą się pod budynkiem szkoły złożono wieńce upamiętniając powstańców wielkopolskich.

Niespodzianką było pamiątkowe zdjęcie na schodach oficyny (tych samych na których zrobili sobie zdjęcie powstańcy przed bitwą 100 lat temu oraz wydanie specjalnie "Łomniczanina" – szkolnej gazety.