OCENIANIE W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
Justyna Olech, Renata Mazur, Elżbieta Szymków
Edukacja wczesnoszkolna jest realizowana w formie kształcenia zintegrowanego.
1. Ocenianie w edukacji wczesnoszkolnej traktuje się jako konstruktywne opisywanie wiadomości i umiejętności ucznia wynikające z programów nauczania opartych o „Podstawy Programowe”.
2. Ocena opisowa to informacja, które standardy wymagań uczeń opanował a nad którymi musi jeszcze popracować.
3. Podstawę oceniania stanowi systematyczna obserwacja ucznia w różnorodnych sytuacjach dydaktycznych, ujawniających jego predyspozycje, zainteresowania, trudności zachowania i postawy.
Cele oceniania w edukacji wczesnoszkolnej.
1. Ocenianie w klasach I-III ma na celu wspierać szkolny rozwój ucznia poprzez dostarczanie rzetelnej informacji o jego szkolnych osiągnięciach. Celem oceniania w edukacji wczesnoszkolnej jest:
2.Ocena szkolna w edukacji wczesnoszkolnej pełni wiele różnorodnych funkcji powiązanych z procesem kształcenia i wspomaganiem dziecka we wszechstronnym rozwoju na miarę jego możliwości. Do tych funkcji zaliczamy:
Zakres i przedmiot oceny opisowej ucznia.
1. Ocena opisowa uwzględnia efekty dydaktyczne i wychowawcze ucznia.
2. Ocena opisowa obejmuje opis osiągnięć dydaktycznych ucznia w zakresie:
3.W klasie I ocenianie ucznia poprzedzone jest zdiagnozowaniem jego osiągnięć, które stanowi punkt odniesienia do postępów jego rozwoju.
W ocenie bieżącej nauczyciel stwierdza w szczegółach, co dziecko wykonało, jak wykonało, ile potrafi, co umie, czego nie umie. Dziecko otrzymuje ją w trakcie wykonywania zadania, bądź tuż po jego wykonaniu. W ocenie bieżącej eksponujemy osiągnięcia indywidualne ucznia w porównaniu do stanu poprzedniego, nie porównując ich jednak z osiągnięciami innych uczniów. Bezpośrednia ocena wykonywanego przez ucznia zadania oparta jest przede wszystkim na komentarzu pisemnym pod zadaniem, słownym, przylepieniu znaczków lub wpisaniu punktów, które stosuje się w zeszytach, ćwiczeniach oraz na wytworach dziecięcych (pracach plastycznych). W dzienniku elektronicznym stosuje się oceny punktowe. Oceny bieżące pomagają nauczycielowi w wystawieniu oceny semestralnej i końcoworocznej. Ocena semestralna w naszej szkole jest w formie tabeli lub opisowa, natomiast ocena końcoworoczna jest opisowa.
Prace pisemne oceniane są przez nauczyciela w okresie nie dłuższym niż dwa tygodnie.
Kryteria oceny
W klasach I-III oceny bieżące ustala się według sześciostopniowej skali punktowej (od l pkt. do 6pkt.) o następującym znaczeniu:
6 punktów (6p) – wspaniale;
otrzymuje uczeń, który samodzielnie, bezbłędnie, biegle w określonym czasie wykonuje czynności związane z treściami zawartymi w podstawie programowej, czyli w danej klasie opanował pełny zakres wiedzy, samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia. Korzysta z różnych źródeł wiedzy i informacji. Biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych. Potrafi samodzielnie wnioskować, uogólniać i dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe. Osiąga sukcesy w konkursach i zawodach.
5 punktów (5p) – bardzo dobrze;
otrzymuje uczeń, który samodzielnie, bezbłędnie, ale w swoim czasie wykonuje czynności związane z treściami zawartymi w podstawie programowej danej klasy, czyli sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, samodzielnie rozwiązuje problemy teoretyczne i praktyczne ujęte programem nauczania, potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach.
4 punkty (4p) – dobrze;
otrzymuje uczeń, który samodzielnie, ale z niewielkimi błędami wykonuje czynności związane z treściami zawartymi w podstawie programowej danej klasy, czyli poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje (wykonuje) typowe zadania teoretyczne lub praktyczne.
3 punkty (3p) – postaraj się bardziej,
otrzymuje uczeń, który pod kierunkiem nauczyciela wykonuje czynności związane z treściami zawartymi w podstawie programowej danej klasy, popełnia błędy, które potrafi samodzielnie poprawić po ich wskazaniu, rozwiązuje (wykonuje) zadania teoretyczne i praktyczne o niewielkim stopniu trudności.
2 punkty (2p) – pracuj więcej;
otrzymuje uczeń, który tylko z pomocą nauczyciela wykonuje czynności związane z treściami zawartymi w podstawie programowej danej klasy i to zadania o niewielkim, elementarnym stopniu trudności, ma braki, które nieprzekreślaną możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy, nia obi dużo postępów.
1 punkt (1p) – musisz dużo ćwiczyć;
otrzymuje uczeń, który mimo pomocy nauczyciela nie wykonuje czynności związanych z treściami zawartymi w podstawie programowej danej klasy, a braki w wiadomościach uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy. Uczeń nie jest w stanie rozwiązać (wykonać) zadania nawet o niewielkim, elementarnym, stopniu trudności. Odmawia wykonania zadania, nie próbuje, nie stara się, niszczy prace.
W pracach kontrolnych, sprawdzianach, testach itp. uczeń otrzymuje informację o liczbie zdobytych punktów. Dopuszcza się komentarz słowny lub pisemny. Podczas oceniania bieżącego dopuszcza się stosowanie znaków plus (+) lub minus (-).
Ocenę z prac pisemnych (sprawdzianów, dyktand) uczeń ma prawo jednorazowo poprawić w terminie nie dłuższym niż dwa tygodnie od otrzymania oceny, po uprzednim umówieniu się z nauczycielem.
W przypadku nieobecności ucznia w szkole jest on zobowiązany do uzupełnienia braków w terminie tygodnia od przyjścia do szkoły (w przypadku dłuższej nieobecności w terminie uzgodnionym z nauczycielem). Jeśli uczeń był nieobecny na sprawdzianie pisze go w późniejszym czasie, w terminie uzgodnionym z nauczycielem przedmiotu.
Uczniom posiadającym opinię PPP dostosowuje się wymagania edukacyjne wynikające z programu nauczania do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia.
OCENIANIE ZACHOWANIA UCZNIÓW w klasach I-III
1. Roczna ocena zachowania w klasach I-III ma charakter opisowy.
2. Ocenę ustala nauczyciel - wychowawca uwzględniając :
- opinię innych nauczycieli uczących ucznia,
- opinię niedydaktycznych pracowników szkoły.
3. W zachowaniu ucznia ocenianiu podlegają obszary:
- uczeń przychodzi do szkoły przygotowany
- dba o estetykę zeszytów, książek i przyborów szkolnych
- stosuje się do poleceń nauczyciela
- jest aktywny w czasie zajęć
- nie spóźnia się na lekcję
- bierze udział w konkursach, zawodach sportowych
- stosuje się do norm i zasad panujących na terenie klasy i szkoły.
b) Kultura osobista:
- uczeń używa form grzecznościowych
- jest koleżeński
- w kulturalny sposób nawiązuje kontakty z nauczycielami, pracownikami szkoły
oraz kolegami
- dba o kulturę słowa
- przestrzega higieny osobistej
- porządkuje stanowisko pracy podczas zajęć i po lekcjach
c) Współdziałanie i samodzielność:
- dobrze wypełnia obowiązki dyżurnego
- zgodnie współpracuje z zespołem
- chętnie udziela pomocy kolegom i innym osobom
- szanuje własność osobista i społeczną
- potrafi skoncentrować się w czasie zajęć,
- pracuje wytrwale, nie zniechęca się napotykając na trudności
- stara się być samodzielny (w myśleniu i działaniu)
- pracuje na rzecz klasy i szkoły
- dba o swoje bezpieczeństwo i zdrowie
W bieżącym ocenianiu zachowania uczniów stosuje się graficzne skróty opisów w dzienniku zajęć w postaci znaków:
„+” oznacza pozytywne przejawy zachowania ucznia w obszarach kultury osobistej, aktywności społecznej i stosunku do obowiązków szkolnych
„-” oznacza negatywne przejawy zachowania ucznia w obszarach kultury osobistej, aktywności społecznej i stosunku do obowiązków szkolnych.
Szczegółowe notatki na temat zachowania ucznia nauczyciel wpisuje do zeszytu wychowawcy klasy i przekazuje informacje rodzicom w trakcie rozmowy indywidualnej.