Historia Patron Misja i wizja szkoły

 

Patron - Powstańcy Wielkopolscy


 

fot. W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim obelisk poświęcony Powstańcom Wielkopolskim przy Szkole Podstawowejim. Powstańców Wielkopolskichw Łomnicy

 17 stycznia 2004 roku miało miejsce wmurowanie na budynku szkoły  ufundowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kórnika „Biała Dama”, tablicy  upamiętniającej poległych w walkach o Łomnicę  Powstańców z Kompanii Kórnickiej. Od tego momentu nasza gmina zaczęła ponownie żyć Powstaniem Wielkopolskim.

Wydarzenia te  zapoczątkowały przygotowania prowadzące do nadania szkole w 2005 roku imienia  Powstańców Wielkopolskich, a w 2007 roku nadania szkole sztandaru.  

Na wniosek szkoły Rada Gminy i Miasta w Zbąszyniu 31 maja 2005r. podjęła uchwałę o nadaniu szkole w Łomnicy imienia Powstańców Wielkopolskich. Uroczystość ta miała miejsce 13 października 2005r. W tym dniu w intencji poległych powstańców, w miejscowym kościele sprawowano mszę św., następnie na dziedzińcu szkolnym, w obecności licznych gości z Kórnika, w tym harcerskiej orkiestry dętej, słuchano pieśni i wierszy patriotycznych w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły. Uczniowie odsłonili symboliczną tablicę na kamieniu przed szkołą, a proboszcz Andrzej Radzikowski ją poświęcił. Liczni goście zwiedzili wystawę pamiątek powstańczych. Córka powstańca z Łomnicy Romana Gajdecka ofiarowała po ojcu krzyż powstańczy, a prezes ZG TPPW Stefan Barłóg przekazał książki i filmy o tematyce powstańczej.

Wyjątkowym wydarzeniem była uroczystość przekazania szkole sztandaru 15 czerwca 2007r. Fundacja sztandaru była symbolem jedności działania rodziców, nauczycieli, uczniów, darczyńców w przeświadczeniu, że dzieci szkolne będą wychowywane w duchu poszanowania przodków. Podczas mszy św. W kościele parafialnym poświęcono sztandar w obecności córek łomnickich powstańców, licznych gości, w tym z Kórnika. Z rąk dyrektor szkoły sztandar przejęli uczniowie głosząc: Przyjmujemy ten sztandar jako symbol tradycji tej szkoły, będziemy go czcić, szanować i nie splamimy jego honoru. Wszyscy uczniowie donośnym głosem na sztandar ślubowali: … być dobrymi i uczciwymi, uczyć się tego, co piękne, kochać swoją Ojczyznę, strzec honoru i dobrego imienia szkoły.”

            Powstańcy Łomniccy też mieli swój sztandar, który był poświęcony 18 kwietnia 1926 roku. – w piątek 82 lata

Wydarzenia związane z walkami narodowościowymi wpisały się na zawsze w historię Łomnicy i szkoły polskiej w Łomnicy, którą 1 maja 1919 roku utworzył nauczyciel  Józef Dzięcioł.  Był On pierwszym polskim nauczycielem  powołanym do pracy w szkole na mocy niemieckiego rozporządzenia regencji z dnia 17 stycznia 1919 roku. 

On też był przez wiele lat jej kierownikiem i duchowym przywódcą na rzecz wyzwolenia ojczyzny dla wszystkich mieszkańców Łomnicy.

         Historię wybuchu Powstania Wielkopolskiego i jego przebieg znamy coraz lepiej. Lecz mało, kto  zna szczegóły, historie małych i mniej spektakularnych bitew.

Powstanie Wielkopolskie, było powstaniem zwycięskim. Wniosło do II Rzeczpospolitej ogromne wiano w postaci ziem rdzennie polskich z kolebką państwowości polskiej Gnieznem i Poznaniem oraz dobrze rozwinięty przemysł rolno – spożywczy.

Upamiętnianie zwycięstwa Wielkopolan w drodze do niepodległości oraz upowszechnianie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim to ogromna rola szkoły.

 Motywacją do wyboru takiego patrona dla naszej szkoły był fakt, iż na terenie Łomnicy odbywały się walki powstańcze, a społeczność wsi i szkoły opiekuje się  grobami poległych powstańców. Z wielu rodzin łomnickich i chrośnickich wywodzili się ochotnicy walczący w Powstaniu Wielkopolskim.

           W związku z tym, że cała nasza społeczność jest zgodna, aby szkoła nosiła imię Powstańców Wielkopolskich

 Kilka faktów dotyczących działań Powstańców na terenie Łomnicy.

 3 stycznia dociera do Łomnicy informacja o tym, że powstańcy są już w Nowym Tomyślu informacja ta przekazana przez patrol powstańczy, spowodowała, że spontanicznie sformułował się oddział, którego dowództwo powierzono Wacławowi Schulzowi. (Mieszkańcy  wsi zawsze ofiarnie uczestniczyli w walkach w obronie ojczyzny i to na wszystkich frontach. Dla wielu z nich „CUD NAD WISŁĄ” był najważniejszym świętem narodowym)

            Pierwsze słowa w języku ojczystym na kartach kroniki  szkolnej zapisane zostały przez ówczesnego nauczyciela 5 stycznia 1919 roku, kiedy to do Łomnicy wkraczają  pierwsi Powstańcy: z Lwówka, Opalenicy, Śremu, Bnina, Kórnika, Jarocina, Poznania i innych stron Wielkopolski.

            Warto wspomnieć o ks. Filipowskim, który zagrożony aresztowaniem uciekł ze Zbąszynia w kobiecym przebraniu i odprawił nabożeństwo w Łomnicy oraz w kaplicy urządzonej w chrośnickiej szkole.

W szkole zostali zakwaterowani żołnierze z kompanii śremskiej i kórnickiej. Zajęcia szkolne zostały zawieszone do kwietnia 1919 roku.

   Działania wojenne na terenie Łomnicy spowodowały  uszkodzenie budynku szkolnego.  Po powstaniu został on wyremontowany dzięki wysiłkowi rodziców uczniów, ówczesnych władz szkolnych i ofiarności właścicielki Łomnicy Marii Schepke.

       Innym miejscem upamiętniającym tamte wydarzenia jest cmentarz z grobami  Powstańców, którymi opiekują się nasi uczniowie. 

Galeria zdjęć